19 Mart 2010 Cuma

Noah's Other Son (Bridging the Gap Between the Bible and the Quran)

İki Katolik (biri rahibe), iki Zohar Yahudi ve bir bazen iki Müslüman'ın oluşturduğu yaş ortalaması 50 olan bir grup vardı. Ayda bir manastırda toplanır, okuduğumuz o kitaplar üzerine ve gündemdeki konular üzerine konuşurduk. Bu kitabı da ilk olarak o gruptan biri tavsiye etmişti. Okuyalım üzerine konuşalım demişti. Bir kısmını okumuş ve sonraki toplantıya da katılamamış, konuşmayı kaçırmıştım. Geçen gün bitirdim kalan kısmını nihayet.

Brian Arthur Brown United Church of Canada'da din görevlisi. Akademik olarak çok parlak bir geçmişi varmış. Okumadan önce baktığımda Harvard'da post-doc yapmış neden gitmiş bir kiliseye kapanmış diye düşündüm. Sonra buna kendimce güzel cevaplar bulup kitabı daha büyük bir ilgiyle okudum. Kitabın asıl yazılma sebebi, daha doğrusu bu ihtiyacı yazarın hissetmesi 11 Eylül ile olmuş. Önce tanıyalım sonra kardeş olalım demiş. Brown bir de bu kitabı neden yazdığını açıklarken diyor ki;

"I was surprised to realize how much we, as reasonably well-informed people, did not know about Islam. We knew Muslims believed in Jesus as some kind of prophet, but did we know that they believe he is the Mesiah, born of a virgin, and that they are awaiting his second coming? I don't think so. We knew a little bit about Muhammad, but did we know that Muslims believe Jesus was speaking about Muhammad, when he promised to send his advocate or comforter? Who knew that women who are nameless in the Bible have their names recorded in the Quran? And who would have imagined that Noah had a rebellious son who refused o get on the board the ark and drowned (such a preachable story), or  other details from the biblical cast of characters who populate the Quran?"

Daha sonra karşılaştırmalı ve birbirinin devamı olarak anlattığı konular ise şunlar: Adam/Aadam
Cain and Abel/Qabeel and Habeel
 Noah/Nooh
 Babel/Babylon
 Abraham/Ibrahim
 Hagar/Hajar
 Ishmael/Ismail
 Lot/Lut
 Jacob/Yaqub
 Joseph/ Yusuf
 Moses/Musa
 Saul, David, Solomon/Talut, Dawoud, Sulaimon
 Bilqis, Zulaika, Khadija, Fatima, Maryam, Asiya/Ruth
 Enoch/Idris
 Job/ Ayyub
 Isaac/Ishaq
 Joshua/Yusha
 Golilath/Galoot
 Aaron/Haroon
 Elijah/Illiyas
 Ezekiel/Zulkifl
 Aman/Haman
 Ezra/Uzair
 Jonah/Yunus
 Zacharias/Zakaria
 John/Yahya
 Mary/Maryam
 Jesus/Isa
Muhammad the Dome

Çok detaylı ve inceliklere riayet edilerek yapılmış bir çalışma. Dili de akademik değil üstelik herkes okusun diye amaçladıklarından. İşte böyle halkın adamı olsunlar canımı yesinler.

2 yorum:

Faruk Ahmet dedi ki...

Müslümanlar İsa'nın ikinci gelişini bekliyor, dediğine göre gerçekten "halkın adamı" yöntemini kullanmış. Böyle bir şeyin Kuran'da olmamasına rağmen halk arasında yaygınlaşmış bir inanç olmasına ve bunun inceliklerine de girmiş mi?

seyyarat dedi ki...

O konuda yazarın kafası karışık zaten. Bunu söylüyor ama alıntı yaptığı kitabın suçu olarak. Kitapta Kuran'da kıyamet böyle deyip ardından da Deccal ve Mesih konusuna devam ediyor. Deccal böyle yapacak Mesih gelip ona böyle yapacak diye. Demiyor ki bu Kuran'da yok İslami geleneğin oluşturduğu bir inanç.
Üzerine yazar bir şey söylememiş zaten İsa ile ilgili bölümde çok fazla. Hiç hatta. Yahudilik de böyle, Hristiyanlar da böyle diyor demiş. Muhtemelen kendisi çözemediği için zaten başkalarının sözlerini olduğu gibi vermiş. Sadece bu konuda öyle yapmış.