28 Mayıs 2010 Cuma

Liz Funk-Supergirls Speak Out

Hep böyle kitaplar okumak istemişimdir. Kitapçılarda görürüm içim gider. İpek Ongun'un kitaplarının bir adım sonrası kitaplar vardır hani kadın dergisi okuyormuş gibi hissettirir. İşte o kitaplara hep kitapçılarda bakıp, asla para vermeyeceğim için bırakır giderim. Kütüphanede görünce biraz güvenim sarsıldı açıkçası kütüphaneye dair ama yine de bulmuşken alıp okuyayım dedim.

Yazarı Liz Funk, yanakları benden daha top top olan tek insan sanırım. Benden dört yaş küçükmüş. Bir sürü yerde yazıyor, konuşuyor olmasına hiç şaşırmadım. Çok klasik ondaki her şey.

Kitabın kapağında bir de böyle diyor: "Inside the Secret Crises of Overachieving Girls"
Kitapta önce bize bir "supergirl" tarifi yapıyor. Her daim güzel, bakımlı, toplum tarafından onaylanan, başarılı kızlar bunlar özetle. Bunda ne var diye düşünüyorsanız böyle olmak için ne kadar uğraştıklarına bakmanız gerekiyor. Uykusuzluk, yorgunluk ve bundan dolayı ilaç kullanmak gibi yöntemlere başvurabiliyorlar. Güzel, zayıf olmak için aç kalanlar, kusanlar bunları da kimse ile paylaşamıyorlar. Mükemmelliklerine halel gelmesinden korkuyorlar. Liz Funk da tombalak olması dışında bir tür "supergirl". Alıntıları gördükten sonra anlayacaksınız ki okumaya değecek bir kitap değil. Ben hepimizin yerine bunu yapmış, tatmış olayım.

"By my junior year I was really tired and I didn't want anyone to know I was tired, so the constant acting was even more exhausting. I was also really struggling with my sexuality, and by the time I was a senior, I had an eating disorder... and noone knew that I was having a hard time and that doing all this stuff was really hard..."

"It's hard because, like, I focus on my schoolwork, so I'm up until 12 at night working and I have to be at school. at 7.30, but I still have to take careof stereotypical girl things."

"She wears a size six shoe, but she's actually a size seven. She just doesn't want to be size seven.It's just that she wants to be perfect -and look it- at all times."

"There is just that constant expectation that girls should be pretty. Like, guys, they can be really hard if they just put on a t-shirt and jeans and go to school. However, for girls, they have to think so much about how they look and put all this effort into it."

"People pay more attention to beautiful women."

"Guys in their teens aren't good at bed at all. Getting worked up feels good, but I don't think anyone expects, like, orgasm or anything."

(En sevdiğim yer) "I spend about an hour every night picking out my entire outfitfor the next school day. I'll lay it out and look at everything and make sure it's perfect. I like looking really nice... And the other problem is, the second you start to become pretty, people think you're dumb or they assume you're less smart. It's like, if you're nice to look at, you're just an eye candy."

Hiç yorum yok: