22 Haziran 2010 Salı

A Faith Worth Believing- Tom Stella

İnanıyoruz; ama bir düşünelim bakalım ne kadar içten inanıyoruz. Şimdi size öyle şeyler anlatacağım ki imanınızı tazeleyeceksiniz. Böyle diyor Tom Stella. Kurumsal din ile, kilise ile bağlarını koparanlara "Haklısınız." diyor bir yandan. Sonra da nedenleri sıralayıp inanç bundan çok başka bir şey, Hristiyanlığın asıl mesajı bu buna inanın diyor. Birçok konuda klasik Hristiyan öğretilerini değiştirmese de yumuşatıp, kelimelerle oynayıp itirazlara mahal bırakmayacak bir hale getirmeye çalışıyor.

Konu başlıkları şöyle:
Religion, Father, Son, Holy Ghost, The Self, God's Will, Faith, Hope, Charity, Prayer, Sacraments, Morality, Sin, Grace/Salvation, Heaven/Hell/ Purgatory

"I believe that Jesus, unlike most of us, developed an awareness of God as abba-like, close, personal, compassionate. I believe that he gradually, but profoundly, grew to have a sense of uniqueness and mission as he became more and more smitten by communion with God that formed his "genius" his deepest sense of identity. I believe that he, like most of us, struggled to make sense out of this sense of himself, and that he may have tried to escape its inevitability."

"Jesus not exclusively as the "only Son of God" but as the one in whom I recognize that all of us are daughters and sons of the Divine. "

"Just as Adam and Eve, upon eating the apple, are said to be aware of their nakedness, so most of us are burdened with a lingering consciousness of our imperfections and shortcomings, the inadequacy of our very selves.  It is difficult to love ourselves or to let others love us when the inner voice of criticism and insecurity reigns."

Hiç yorum yok: